GOVERNING BOARD
President
Hon. Barbara Stephenson
Secretary
William Haugh
Treasurer
Hon. Charles A. Ford
State Vice President
Angie Bryan
USAID Vice President
Sharon Wayne
FCS Vice President
Steve Morrison
FAS Vice President
Mark Petry
Retiree Vice President
Hon. Tom Boyatt
State Representatives
Lawrence Casselle, John Dinkelman,
Eric Geelan, Josh Glazeroff, Margaret
“Nini” Hawthorne, Phillip Laidlaw,
Peter Neisuler, Erin O’Connor, Leah
Pease, Samuel Thielman, Tricia
Wingerter
USAID Representatives
Jeffrey Cochrane, Lorraine Sherman
FCS Representative
Youqing Ma
FAS Representative
Corey Pickelsimer
BBG Representative
VACANT
APHIS Representative
Mark C. Prescott
Retiree Representatives
Hon. Patricia Butenis, Dean J. Haas,
Hon. Al La Porta, Hon. John Limbert
AFSA STAFF
Executive Office
Ian Houston (Executive Director),
Patrick Bradley
Member Services
Janet Hedrick (Director), Natalie
Cheung, Todd Thurwachter, Isabelle
Hazel, Ana Lopez
Advocacy
Javier Cuebas (Director)
Communications
Ásgeir Sigfússon (Director),
Jeff Lau, Allan Saunders
Publications
Shawn Dorman (Director/Foreign
Service Journal Editor), Susan Maitra,
Maria Livingston, Shannon Mizzi
Awards
Perri Green
Scholarships
Lori Dec (Director), Jonathan Crawford
Finance and Accounting
Femi Oshobukola (Director),
Ed Miltenberger, Kalpna Srimal,
Cory Nishi
Labor Management
Sharon Papp (General Counsel),
Zlatana Badrich, James Yorke,
Douglas Broome, Neera Parikh, Raeka
Safai, Andrew Large, Colleen
Fallon-Lenaghan, Jason Snyder,
Lindsey K. Botts, Erika Bethman
AFSA COMMITTEES
Awards and Plaques*
Annie Pforzheimer (Chair), Richard
Todd Andrews, John Bushnell,
Anthony Fernandes, Josh Glazeroff,
Ruth Hall, Allison Lee, Daniel Marti-
nez, Steve Morrison, Patricia Norland,
Sandy Robinson, Bridgette Walker
Finance, Audit and Management*
Hon. Charles A. Ford (Chair), Angie
Bryan, Sharon Wayne, Steve Morri-
son, Mark Petry, Hon. Tom Boyatt
Scholarship Committee*
Hon. Lange Schermerhorn (chair),
Karen Brown, John Dinkelman,
Dr. Alia El-Mohandes, Jim Golsen,
Thomas Smitham, Christine
Strossman, Bess Zelle
Elections
Hon. Robert “Bill” Farrand (chair),
Jenna Bucha Jones, Mort Dworken,
Chris Green, Ian Houston, Sharon
Papp, Janet Hedrick
Foreign Service Journal Editorial
Board*
Beth Payne (Chair), James Bever,
Angela Bond, Hon. Gordon S. Brown,
Stephen W. Buck, Eric Green, Kara
McDonald, John G. Rendeiro Jr.,
Duncan Walker, Tracy Whittington
Governance*
William Haugh (Chair), Hon. Charles
Ford, Ian Houston, Sharon Papp,
Patrick Bradley
Profession and Ethics*
Robert Dry (Chair), Anne Bodine,
Angela Dickey, Kara Eyrich, Eva
Groening, Aaron Held, Hon. Al La
Porta, Susan R. Johnson, Inga
Litvinsky, Hon. Charles Ray
* Hon. Barbara Stephenson
(ex officio member)
6